Azure Stack: jak se kupuje a rozjíždí

Azure Stack je váš malý Azure, který si dáte k sobě nebo si ho půjčíte od lokálního poskytovatele. Ještě, než si začneme Azure Stack zkoušet, jak se vlastně kupuje? A když si vyberete co se bude dít dál?

Kde vzít hardwarový balíček a co obsahuje

Azure Stack není jako obvyklé privátní cloudy, které si musíte doslova smontovat z jednotlivých hardwarových a softwarových komponent a integrovat do svého prostředí. Azure Stack je hotový připravený balíček.

Co obsahuje?

Základem balíčku jsou nody, které fungují jako konvergované řešení pro compute, storage i networking.  Detaily si rozebereme někdy příště, ale v nodech jsou výpočetní prostředky, cache vrstva (SSD nebo NVMe storage, která dramaticky akceleruje storage subsystém) a kapacitní disky (většinou HDD, ale existují i all-flash varianty). Minimální počet jsou 4 a aktuální maximum je dnes 12 s tím, že 16 bude již velmi brzy. Typické balíčky jsou 4, 8 nebo 12, ale od release z minulého týdne (1807) můžete přidávat nody po jednom postupně i po zakoupení. Servery se sdružují do Scaling Unit (o tom taky později) a aktuálně je možná jedna Scaling Unit o 12 nodech maximum, ale brzy bude podpora pro 16 nodů ve Scaling Unit a především vícero Scaling Unit v jednom regionu.

K serverům máte v balíčku networking, především dvojici výkonných L3 prvků (downlinky jsou obvykle 10G, ale některé modely výrobců používají 25G nebo 40G porty). Proč? Azure Stack používá konvergovanou storage a potřebuje perfektně vyladěné RDMA. Pro interní komunikaci fyzických věcí ve stacku se používá MLAG mezi prvky, ale pro public/externí IP používá Azure Stack BGP mezi virtuálním swichem a fyzickými. Zkrátka pro cloud je to zásadní komponenta a pro dokonalou funkčnost celého řešení je i networking (a jeho nastavení) součástí balíčku.

Co zbývá? Hardwarové prvky je potřeba monitorovat, řídit aktualizace firmware a to se děje ve spolupráci Azure Stack a řešení hardwarového partnera. To je nainstalováno na speciálním monitorovacím serveru (na něm se při instalaci, kterou provádí přímo hardwarový parner u vás, odehrává i počáteční deployment) a ten je přes out-of-band management switch (další komponenta balíčku) připojen na management rozhraní serverů.

Kromě hardware dostáváte v balíčku i pokročilý support dodávaný ve spolupráci hardwarového výrobce a Microsoftu včetně instalace řešení.

Azure Stack je tedy kompletní systém. Konvergované servery a storage, potřebný networking a management. Pro Azure Stack tedy zajistíte jen jeho napojení do sítě (L3 spojení, obvykle BGP do DMZ nebo páteře), elektřinu, externí DNS a buď přístup do Azure Active Directory nebo místního ADFS. Doslova za pár dní máte rozchozený kompletní hybridní cloud - compute, storage, networking, hypervisor, SDN, IaaS i PaaS.

Jak se vybírá velikost?

Při výběru Azure Stack tedy v zásadě řešíte jen sizing. Každý node v jedné Scaling Unit musí být naprosto identický. Výrobci vám většinou dají na výběr typ CPU a velikost paměti na nodu (typické velikosti jsou 386GB, 576GB, 768GB a někdy i 1,5TB). Poslední parametr, který vybíráte, je storage. Typické řešení je SSD (nebo NVMe) cache vrstva a k tomu HDD kapacitní vrstva (ale u některých výrobců existují i all-flash varianty). SSD je skutečně perzistentní cache, veškeré zápisy směřují na SSD a odtamtud se data po optimalizaci propisují na kapacitní vrstvu. Pokud jsou data v cache, servírují se odtamtud při čtení. U výrobců se poměr cache ke kapacitě pohybuje od 8% do 20% s tím, že 10% je nejběžnější. Azure Stack využívá 3-cestný mirror ve storage (pro maximální výkon a spolehlivost - můžete současně ztratit celý node a třeba jeden disk v nějakém jiném a stále to není problém), celková kapacita storage (disky, Blob storage apod.) je tedy součet kapacitních disků na všech nodech dělená třemi. Více si o storage řekneme někdy příště.

Škálování lze dnes dělat po jednotlivých nodech (v rámci omezení popsaných výše) a protože je to hyperconverged řešení, s každým nodem vám naroste celková výpočetní kapacita Azure Stacku stejně jako kapacita storage a cache.

Kdo ho nabízí?

Azure Stack je dostupný v České Republice, kde ho v tuto chvíli oficiálně nabízí Cisco, HPE, Huawei a Lenovo. Dell EMC podle mých informací v tuto chvíli ještě ne, ale předpokládám, že je to jen otázka chvilky (pokud preferujete tohoto výrobce, určitě se na něj obraťte a zjistěte si o dostupnosti víc).

Jak se platí za software

Azure Stack má pod kapotou Windows, softwarově definovanou storage i networking a vrstvu Azure, tedy ARM, portál, Azure storage a tak podobně (podrobnosti někdy příště). Jak se za to platí? Preferovaný je tzv. connected scénář, který přináší obrovské výhody včetně hybridního cloudu a cloudové chování, tedy pay-as-you-go model. Pro velmi specifické případy je možné použít i disconnected režim, ve kterém se softwarová výbava Azure Stack předplácí. To je vhodné pro situace, kdy je celý Azure Stack odpojen od přístupu do Azure, například v armádních řešeních nebo na záoceánské lodi apod.

Pay as you go model

Ceník kopíruje aktuálně podporované služby a to jsou především IaaS a ze světa PaaS je to zatím Application Services (Web App, API App, Functions). Ceník najdete zde: https://azure.microsoft.com/en-us/overview/azure-stack/how-to-buy/

IaaS vás vyjde na 5 EUR měsíčně za použitý core (granularita je stejně jako v Azure vteřinová) pro stroje samotné (Linux nebo pokud použijete své on-premises verze Windows) nebo 29 EUR měsíčně pokud chcete i licenci Windows v pay-as-you-go modelu. Storage pro disky je za 0,01 EUR za GB a měsíc respektive 0,006 EUR za GB a měsíc pro Blob storage a 0,016 EUR za GB a měsíc pro Azure Table a Azure Queue.

PaaS (dnes zahrnuje Application Services) pak stojí 35 EUR za core a měsíc.

Z licenčního hlediska je Azure Stack on-premises prostředí a vztahují se na něj tak stejné podmínky licencování třeba Windows nebo SQL Server jako pro standardní prostředí (nebo SPLA program pro lokální providery).

Vyúčtování je cloudové a bude buď součástí vaší EA smlouvy (tedy úplně stejně jako Azure samotný) případně CSP programu přes vašeho partnera.

Kapacitní model

Pokud nemůžete Azure Stack připojit do Azure a vytvořit tak skutečný hybridní cloud, dá se použít předplacený model bez ohledu na reálnou spotřebu. Platíte 144 USD za core a rok a 400 USD za core a rok pokud chcete využívat PaaS funkce a to za celkový počet core ve vašem Azure Stack. V tomto modelu je možné využití pouze EA (CSP není podporováno) a není možné pořizovat licence VM v pay-as-you-go modelu.

Co se děje po objednávce

Co se stane po objednávce? Hardwarový partner vaší volby vám pošle jednoduchý dotazníček, kam vyplníte základní informace jako jsou IP rozsahy či doménové jméno. Azure Stack se z pohledu identit napojuje na Azure Active Directory, ale pro disconnected scénáře můžete provést integraci na lokální ADFS. To všechno pro vás zajišťuje hardwarový partner. Přiveze boxy, nainstaluje a propojí. Od okamžiku návozu železa do kompletního zprovoznění plně funkčního privátního cloudu konzistentního s Azure prostředím uplyne skutečně jen pár dní.

Azure Stack vydává aktualizace přibližně jednou za měsíc a pro podporu musíte být maximálně tři verze pozadu. Aktualizace komplet všeho od driverů až po software je triviální a obvykle bezvýpadková (rolling upgrade), takže to není žádný velký problém. Na podrobnosti se také podíváme někdy příště.

 

Možná máte obavu, že budování hybridního cloudu je práce na několik let. Nákup serverů, storage, sítí, hypervisorů, SDN, cloudové a orchestrační platformy a nad tím nějaký portál schopný to propojit s veřejným cloudem. To skutečně často trvá strašlivě dlouho, je to náročné a velmi riskantní. Po roce práce a hromadě investic se vám klidně stane, že to dohromady nějak nehraje a to je opravdu průšvih. Pokud je vaším záměrem používat hybridní cloud a ne ho "jen budovat", podívejte se na Azure Stack. Pokud se vám zdá investice moc velká, doporučuji promyslet si, kolik času a rizika by vás stálo montovat si to dohromady sami. Azure Stack objednáte a výrobce vám ho rozchodí během pár dní. Od železa až po funkční IaaS a PaaS řešení.GitHub Codespaces - vývojářské prostředí od stroje po knihovny a kompilátor, které naběhne za 15 vteřin Compute
Microsoft Dev Box - virtuální pecko pro vývojáře a kdy použít vs. GitHub Codespaces, Windows365 nebo Azure Virtual Desktop Compute
ARM64 v Azure a jak používat s Kubernetes, Terraform a GitHub Actions a multi-arch image Compute
On-demand capacity reservation vs. reserved instances v Azure - kdy co a proč nejčastěji oboje Compute
Confidential Computing - zabezpečení dat při jejich používání, kdy ani root systému nemá šanci je rozlousknout Compute